Vánoční čas

NA VÁNOČNÍ ČAS JE JEŠTĚ ČAS… ale

Za okny šedivo a deštivo. Před okny svítivo (i přes poledne), nálada lehce pošmourná…slovy mého kamaráda „je tak trochu hospodno“. Psát v takovém čase o barevném podzimu se nedá.

A tak si raději vzpomenu na první listopadový víkend, kdy náš spolek uměleckých řemesel pořádal v Praze Podzimní krajkářské trhy. Přestože je v názvu „krajkářské“, sešlo se jako každý rok přes sto prodejců, výrobců, řemeslníků i umělců, kteří prodávali své výrobky a i materiály na jejich vyrobení. I když mám pocit, že začátkem listopadu je na vánoční čas ještě brzo, přinesla jsem si z těchto trhů pár vánočních dárků i materiálů na jejich vytvoření.

Díky tomu šedivu a nevlídnu zapaluji svíčky, srkám horký čaj a v teple svého ušáku pletu deku. Ptáte se jakou?

Nápad se zrodil předloni v našem pletařském kurzu, kdy posluchačky začaly plést tzv. adventní šálu. Dostaly krajkové vzory a každý prosincový den měly uplést 1 vzor. Na konci adventu měly mít hotovou dlouhou teplou a krásně nadýchanou šálu. Zkusila jsem to také, ale po svém. Protože jsem nepotřebovala šálu, nahodila jsem na jehlice o pár oček víc a každý den při podvečerní kávě upletla kousek. Každý den kousek různě dlouhý. To podle toho, jak velkou kávu jsem si uvařila. O vánocích jsem měla hotový základ deky. Barevné pruhy ze zbytků a klubíček různých kvalit (na oblečení si již nehodily). Sílu jsem upravovala podle potřeby. Někdy jsem pletla z jedné silnější vlny, pak přidala několik pramenů ze slabé vlny, spojovala i podle barev. Trochu jsem si předem i ujasnila, jaké použiji vzory a na jakých plochách. Tyto pruhy jsem sešila, podšila flízem a dokola celé ozdobně opletla.

Tady je výsledek: 1 (1)

Protože se mi nápad s pletením deky ze zbytků zalíbil a i loňský podzim občas lákal do křesla, pokračovala jsem s dekou pro svého zeťáka. Upletla jsem deku v tónech jejich obývacího pokoje. Také jsem použila materiál, který u mě již několik let odpočíval. U první deky jsem použila jednobarevný základ a z malých zbytků upletla barevné přechody. U této deky jsem použila různé barvy do plochy a jednu jako spojovací. Copánkový vzor na větší plochy. Na přechody barev spojovací vzor i barvu.

A vypadala takto:4

A co letos? Také ve chvílích, kdy mě šedivo a únava zažene do křesla, beru do ruky jehlice a pletu další deku. Ptáte se jakou? To vám zatím nepovím… bude to vánoční dárek pro mé blízké.

A co vy? Nemáte také doma spoustu klubíček, křeslo a chuť něco podobného vytvořit? Tak pokud jsem vás trochu chytla …hurá do toho. Třeba to nestihnete do vánoc, ale to určitě nebude vadit. Radost lze dávat kdykoliv, nejen v čase vánočním…

Příspěvek byl publikován v rubrice Z mého notesu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.