Nová kolekce

MOJE NOVÁ KOLEKCE …

šatiček a halenek vznikala během nouzového stavu, poté co se mi lehce uklidnila bolest v ruce. Každý den několik hodin v dílně, několik hodin v křesle a je to tu. Díky kamarádovi, který se stará o moje webové stránky (já bych to nedala ani náhodou), se můžete podívat, co vám nabízím.

V této kolekci jsem použila techniky i materiály napříč světem. Proč? Asi v současné době myslím více na celou Zeměkouli.

Oprášila jsem „MOLAS“, kterou jsem se před lety naučila. Jde o techniku tzv. obrácené aplikace, kterou zdobí tradiční oblečení ženy z kmene Cuna (Kuna) z Panamy a části Kolumbie.

Potřebujete dvě různě barevné látky, které naskládáte na sebe. Prostřiháváním vrchní látky do různých obrazců vykoukne spodní látka, která zůstává celá. Prostřihy vrchní látky zahýbáme dovnitř a ručním šitím (malými skoro neviditelnými stehy) přišíváme ke spodní. Vytvoří se tak barevná aplikace. Pokud zvládnete tyto dvě vrstvy, můžete použít i několik látek na sobě a prostřihávat různé vrstvy (spodní zůstává stále celá). Je to složitější a namáhavější – pořád musíte prošívat ručně a malými stehy.

Další technika, kterou jsem ozdobila oblečky, pochází z Japonska. Jedná se je ruční lidovou výšivku zvanou „SASHIKO“.

Původně se tato technika využívala k látání děr a zpevňování zteřelých míst v oděvu. Proto se vyšívá na dvě vrstvy látek (spodní může být jakákoliv bavlněná látka, vrchní bývá bavlna barvená indigem). Jednoduchým rovným stehem bílou silnější bavlnkou se vyšívají různé geometrické vzory a obrazce, které se pravidelně opakují. V současnosti se používají i jiné barevné kombinace látek i vyšívacích přízí. Moje dcera Lenka ráda vyšívá a tak jsou některé výšivky Sashiko od ní.

Mnoho oděvů je tvořeno i jednoduchým PATCHWORKEM, který má domovinu v Americe. U mě převažuje sešívání jednoduchých čtverců a obdélníků a prošívání strojem.

K tomu jsem vytáhla štůček batikovaných látek, které jsem si před deseti lety přivezla z Indonésie. Kombinace těchto látek s mým ručně malovaným a tištěným modrotiskem (v tradiční modrobílé, ale i netradiční modrozelené kombinaci) je velmi zajímavá.

A pochopitelně nesmí chybět techniky tradičně používané na zdobení textilií po celé Evropě. Jde o ručně paličkovanou a šitou krajku. Vytvářím krajky moderní, barevné, netradiční a využívám je na zdobení oděvů velmi ráda. Stejně jako staré háčkované dečky.

A také nechybí látky, které si do požadované barevnosti sama barvím a upravuji vázanou batikou či ručním tiskem.

A malá poznámka na závěr. Chcete se naučit techniky, které já využívám? Stačí si najít kurzy našeho Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel www.vsur.cz . Některé techniky učíme celoročně, některé vypisujeme průběžně podle zájmu posluchačů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Z mého notesu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.