DEKY … na zahřání a zachumlání. Nápad se zrodil v našem pletařském kurzu, kdy posluchačky začaly plést tzv. adventní šálu. Dostaly krajkové vzory a každý prosincový den měly uplést 1 vzor. Na konci adventu měly mít hotovou dlouhou, krásně nadýchanou šálu. Zkusila jsem to také, ale po svém. Protože jsem nepotřebovala šálu, nahodila jsem na jehlice o pár oček víc a každý den při podvečerní kávě upletla kousek. Každý den kousek různě dlouhý. To podle toho, jak velkou kávu jsem si uvařila. O vánocích jsem měla hotový základ deky. Barevné pruhy ze zbytků a klubíček různých kvalit. Některé jsem pletla z jedné silnější vlny. Slabou vlnu jsem spojila do silnějšího pramene. Některé jsem spojila podle barev. Trochu jsem si předem i ujasnila, jaké použiji vzory a na jakých plochách. Tyto pruhy jsem sešila, podšila flízem a dokola celé ozdobně opletla.

Nápad s pletením deky ze zbytků se mi zalíbil. Tentokrát byla deka určena do obývacího pokoje mojí dcery. Také jsem použila materiál, který u mě již několik let odpočíval. U první deky jsem použila jednobarevný základ a z malých zbytků upletla barevné přechody. U této deky jsem použila různé barvy do plochy a jednu jako spojovací. Copánkový vzor na větší plochy. Na přechody barev spojovací vzor i barvu.

 

Na další deku jsem si vybrala zbytky žlutých, oranžových a hnědých klubíček. A protože jsem jich měla plný košík, povedla se mi deka velká, převeliká. O vánocích se do ní zachumlala celá rodina mojí neteře.

 

Deka

 

Do další deky jsem již zapracovala novou techniku, tzv. šikmé tkaní (tkané čtverce, nejvíc v modré barvě), které jsem spojila s pleteninou. Opět jsem nejprve vytvořila široké pruhy, které jsem sešila. Celou deku podšila flízem .

Deka pruhovaná pro kluka

Deka pletená z tenkých pruhů

Deka volánová s pruhy pro holku

 

Bambulková deka pro kamarádku a její vnučku

Další deka, kterou jsem pletla během zimy 2023 pro kamaráda. Nazvala jsem ji „MOŘSKÁ“ i když míří do Jižních Čech. Opět pletené pruhy. Světlé jen se vzorem do kostiček. Tmavé pruhy se střídáním ploch s copánkovým vzorem. Opět Pruhy sešité do deky. Celé podšité modrým fízem. Nakonec pruhy prošité na stroji, aby vrchní pletená část pěkně držela pohromadě se spodní flízovou.

Mořská deka
Mořská deka – vzory
Mořská deka – spodní část